Championships

Championships

Baseball

District Runner-up
1998, 1999, 2008

District Champions
1984, 1989, 1991, 1992, 1993, 1995, 1996, 2000, 2002, 2007

Class A North Central Champions
1974, 1975, 1976, 1984

Class A North State Runner-up
2000, 2008

Class A North State Champions
1989, 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998, 2002

Class A State Runner-up
1989, 1991, 1992

Class A State Champions
1972, 1976, 1993, 1995, 1996, 2002

Basketball (Girls)

District Runner-up
1985, 1990, 1993, 1994, 2000, 2003, 2005

District Champions
1975, 1997, 2004

Class A North Central Runner-up
1974

Class A North Central Champions
1976

Class A South State Runner-up
2003, 2004

Class A State 3rd Place
1993

Class A State Runner-up
1976, 1979, 1997

Basketball (Boys)

District Champions
1980, 1996

Class A North Central Runner-up
1979

Class A State Champions
1972

Basketball (Jr. Girls)

District Runner-up
1986, 1997, 1998, 1999, 2001, 2006

District 2A West Champions
1999

District Champions
2000, 2002, 2008

Basketball (Jr. Boys)

District Runner-up
1983, 1995, 1996

District Champions
1992, 1993, 1994, 2001, 2007

Cheer leading

UCA – Superior Squad Award
1993

UCA – Leadership Award
1995, 2003

UCA – Traditions Award
2003, 2004

UCA Camp Champions
1995

Mid-South Champions
2003

Softball (Fast Pitch)

District Runner-up
2005, 2007, 2011, 2012

District Champions
2001, 2002, 2003, 2004, 2006

Class A North State Champions
2000, 2004

Class A State Runner-up
2002, 2004, 2005

Football

District Champions
1974, 1991, 1995, 1996, 2001, 2012

Football (Jr. High)

District Runner-up
2007

District Champions
1991, 1992, 2006

Tennis (Girls)

District Champions
1999, 2000, 2012, 2013

Class A North State Runner-up
2008

Class A North State Champions
1999, 2000, 2012, 2013

Class A State Champions
2000, 2012, 2013

Tennis (Boys)

District Champions
2006

Track (Girls)

District Runner-up
1994, 2000, 2002, 2006, 2008

District Champions
1986, 1987, 1997, 1998, 1999, 2005, 2011, 2012, 2013

Class A North Central Runner-up
1993

Class A North State Runner-up
1992

Class A North State Champions
1996, 1997, 1999

Class A State Runner-up
1975, 1996

Class A State Champions
1997, 1999

Track (Boys)

District Runner-up
1993, 1999

District Champions
1973, 1978, 1980, 1983, 1985, 1986, 1987, 1990, 2001, 2002, 2013

Class A North Central Champions
1971, 1976, 1977, 1979, 1987

Class A North State Runner-up
1992, 2001, 2002

Class A North State Champions
1979, 1980, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988

Class A State Champions
1973, 1984, 1985, 1986, 1987, 1991, 1992

Track (Jr. Girls)

District Runner-up
1993, 1998, 1999, 2001, 2002

District Champions
1969, 1997

Track (Jr. Boys)

District Runner-up
1992, 1993, 1995, 2008

District Champions
1987, 1996

All-Sports

Class A MPSA All-Sport Champions
1995-1996, 1996-1997

Deer Creek School Championship Totals

36
District Runner-up
56
District Championships

6
Class A North Central Runner-up
9
Class A North Central Championships

5
Class A North State Runner-up
23
Class A North State Championships

2
Class A South State Runner-up
0
Class A South State Championships

12
Class A State Runner-up
17
Class A State Championships

MPSA Records and Holders

Womens 1600M Run
Josephine Creel
1990
5:32.70

Mens 400M Low Hurdles
Matt McCollum
1986
55.40

Mens 800M Relay
Henderson, Bruton, T. Loper, Peel
1997
1:32.41

Mens 400M Relay
Henderson, Bruton, T. Loper, Peel
1997
44.24

Powered by Gradelink